We use Cookies.
January 25, 2019
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur Paid,Polish,Special,Tour
#Paid #Polish #Special #Tour

Aliquam erat volutpat. Morbi consectetur eros id velit consequat interdum.

 

FREE walking TOUR Foundation Poland

The board and guides of the FREE walking TOUR Foundation Poland have the honor of inviting you to the unveiling of a plaque commemorating the children and teachers of the orphanage located on 41 Józefińska Street during the existence of Kraków Ghetto. It will be held on 29 October 2017 at 1:00PM, on the 75th anniversary of its brutal liquidation.

After the ceremony, we would like to invite you to help us plant crocus bulbs on the site where the building of the orphanage once stood. This will be a part of the Crocus Project run by the Galicia Jewish Museum. The flowers blooming in the spring will commemorate the children — victims of the Holocaust.

At 2:00PM, please join us for a tour of the ghetto area guided in Polish and English by the tour guides of the FREE walking TOUR Foundation Poland. It is free of charge.

29.10.2017r. z inicjatywy Fundacji FREE walking TOUR Polska w miejscu nieistniejącego budynku przy ul. Józefińskiej 41 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca podopiecznych i pracowników Zakładu Sierot Żydowskich, działającego w tym miejscu do likwidacji 28.10.1942r. Pamięć dzieci – ofiar Holokaustu zostanie uczczona przez posadzenie żółtych krokusów.

FREE walking TOUR Foundation Poland

W czasie II wojny światowej na terenie krakowskiego Podgórza niemieckie władze okupacyjne postanowiły utworzyć „Żydowską dzielnicę mieszkaniową” – getto. To właśnie w tej dzielnicy, przy ul. Józefińskiej 41, w niewielkim, prawdopodobnie parterowym budynku znajdował się Zakład Sierot Żydowskich. 28.10.1942r., w czasie brutalnej akcji deportacyjnej, z sierocińca wyprowadzono około 200 dzieci wraz z opiekunami, którzy postanowili nie skorzystać z otrzymanej od Niemców propozycji porzucenia podopiecznych i pozostania w getcie. Wśród nich był między innymi wieloletni opiekun Zakładu Sierot Żydowskich w Krakowie, Dawid Kurzman oraz kierowniczka Zakładu, Anna Feuerstein. Zginęli razem ze swoimi wychowankami, zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu.

W latach powojennych, na skutek przebudowy skrzyżowania ulic Na Zjeździe, Józefińskiej i Limanowskiego, budynek, w którym mieścił się sierociniec, został wyburzony. Nie pozostał po nim żaden ślad. Od niedawna wiele budynków w tej okolicy jest oznaczonych i opisanych – tablice informacyjne ze szczegółami wskazują, jakie instytucje funkcjonowały w nich w czasie istnienia getta. Budynek sierocińca nie istnieje, a co za tym idzie, nie doczekał się upamiętnienia.

29.10.2017r. o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej sierociniec w getcie krakowskim. Do inicjatywy zapoczątkowanej przez Fundację FREE walking TOUR Polska włączyło się również Żydowskie Muzeum Galicja w ramach realizowanego przez siebie Projektu Krokus. Uczestnicząca w tym działaniu młodzież sadzi cebulki żółtych krokusów, które kwitnąc wiosną mają przypominać o dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu. Tablica zostanie zatem obsadzona cebulami żółtych krokusów. O pomoc został także poproszony krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt finansowany jest przez Fundację FREE walking TOUR, której przewodnicy przez całe lato oprowadzali wycieczki po Krakowie, w czasie których zbierane były środki na ten cel. Inicjatywę wspomogli także członkowie Anti-Defamation League.

Po uroczystości, o godzinie 14:00, odbędzie się darmowa wycieczka po byłym terenie getta w Krakowie. Oprowadzą ją w języku polskim i angielskim przewodnicy Fundacji FREE walking TOUR Polska.

Related stories:
Courses
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur special,tour
January 25, 2019
Read more
Courses
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur tour
January 25, 2019
Read more